2022 Dil Ekletme sınavları

2022 Dil Ekletme sınavları

DAGITIM YERLERINE

Birligimiz tarafından 20-26 Haziran 2022 tarihleri arasında, rehberlik bölümü Öğrencileri ile mezunlarına yönelik olarak "Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı"; ruhsatnamelerine yeni bir dil ekletmek isteyen turist rehberlerine yönelik olarak "Dil Ekletme Sınavı" yapılması planlanmaktadır

Bu kapsamda sınav ile ilgili görüş almak üzere Kültür ve Turizm Bakanligi ile yazışma yapılmış ve Bakanlıktan gelen 13/04/2022 tarihli ve 2402295 sayılı yazıda, "COVID19 Pandemisi sonrası normalleşme döneminde uygulanmak sere Cumhurbaşkanlığı ve ilgili kurumlarca yayınlanan güncel pandemi tedbir genelgeleri dogrultusunda ÖSYM başta olmak üzere bir dizi kamu kurum ve kuruluşunun halen düzenledigi sinavları yüz yüzze gerçekleştirdiği ve online sinalarda bağlantı sorunları vb. gerekçelerle adayların şikayetlerinin oldugu goz onune alınarak turist rehberleri ve adaylarına yönelik gerçekleştirilecek yabancı dil sınavlarinin anılan genelgeler doğrultusunda gerekli tedbirler alınarak yuz yüze gerçekleştirilmesinin uygun olacagi" ifade edilmiştir.

Ankara'da 20-26 Haziran 2022 tarihleri arasında yüz yüze yapılacak dil sınavian başvuruları Mayıs ayında RBS üzerinden alınacaktır. Ayrıca Yönetim Kurulu kararı geregi. 28 Şubat-10 Mart 2022 tarihleri arasında online yapılan Ingilizce, Ispanyolca ve Rusça yazılı sınavında yazım hatası ve eksik paragraf yüzünden başarısız olup magduriyet yaşayan katılımcılara yüz yüze ücretsiz sınav imkanı sağlanacaktır.

 

Bilgilerini rica ederim.

Kevser AFŞAR TUREB Genel Sekreteri